kada skinti zieminius obuolius

Žieminiai obuoliai yra svarbi sodo gėrybė, kuri pasižymi ilga išlaikymo trukme ir puikiu skoniu. Norint išlaikyti aukštą šių vaisių kokybę ir skonines savybes, svarbu pasirinkti tinkamą jų skynimo laiką. Šis straipsnis suteiks išsamią informaciją apie tai, kada ir kaip geriausia skinti žieminius obuolius.

Kaip nustatyti tinkamą žieminių obuolių skynimo laiką?

Žieminių obuolių skynimo laikas labai priklauso nuo veislės, oro sąlygų ir obuolių brandos laipsnio. Nustatyti tinkamą laiką nėra paprasta, nes žieminiai obuoliai brandinami ilgiau nei vasariniai ar rudeniniai.

1. Veislės pasirinkimo įtaka skynimo laikui

Žieminių obuolių veislių yra labai daug, ir kiekviena jų turi savo optimalų brandos laiką. Pavyzdžiui, populiarios lietuviškos veislės, tokios kaip ‘Auksis’, ‘Bogatyr’ ar ‘Ananasinė’, subręsta skirtingu metu. Vienų veislių obuolių reikia laukti iki spalio pradžios, o kitų – net iki spalio pabaigos.

2. Fiziologinė obuolio branda

Žieminiams obuoliams tinkamai skinti svarbu atkreipti dėmesį ne tik į kalendorinį laiką, bet ir į fiziologinę brandą. Skinti reikia tokiame etape, kai vaisius jau yra pakankamai subrendęs, tačiau dar nepasiekęs pilno vartojamosios brandos, kuri atsiskleis per laikymo laikotarpį.

Pagrindiniai brandos požymiai yra šie:
– Obuolio spalvos pokyčiai (pvz., foninė spalva tampa gelsva).
– Lengviau besitraukiantis kotelis.
– Sėklų spalva – subrendusių obuolių sėklos tampa tamsiai rudos arba juodos.
– Vaisiai ne per daug minkšti ir turi pakankamą standumą.

Optimalus metų laikas žieminių obuolių skynimui

Rugsėjis–spalis: pagrindinis skynimo sezonas

Lietuvoje žieminiai obuoliai dažniausiai skinami nuo rugsėjo pabaigos iki spalio vidurio. Reikėtų atsižvelgti į oro sąlygas. Jei ruduo šiltesnis, obuoliai gali subręsti šiek tiek anksčiau, o jei ruduo šaltas, skynimo laikotarpis gali nusikelti.

Patartina sekti ilgesnį laikotarpį be šalnų, nes pažeisti šaltų orų ar sniego obuoliai gali prarasti savo išlaikymo savybes.

Kaip skirtingos klimato sąlygos veikia skynimo laiką?

Klimatas turi didelę įtaką obuolių skynimui. Jei rudens sezonas yra lietingas ir nepalankus, obuolius galima skinti ankstyviau, bet būtina įsitikinti jų brandumu. Per ilgas buvimas ant medžio šaltomis ir drėgnomis sąlygomis gali sukelti rotacijos problemas ir sugadinti vaisių.

Kaip tinkamai skinti žieminius obuolius?

1. Naudokite tinkamą metodiką

Kad obuoliai būtų sėkmingai laikomi žiemą, svarbu juos skinti atsargiai:
– Nenaudokite per daug jėgos. Vos spustelėkite vaisių prie kotelio – jei tai tinkamas laikas, jis lengvai atsiskirs.
– Skinkite tik sausomis oro sąlygomis. Šlapi obuoliai greitai gendantys.
– Skynimui naudokite krepšelį su paminkštinimu, kad apeitumėte mechaninius pažeidimus.

2. Skynimo laiku išsaugokite kotelius ir odelę

Įsitikinkite, kad kiekvieno obuolio kotelis yra išsaugotas. Koteliai padeda nepatekti prie vaisiaus ligoms ir užtikrina ilgesnį išlaikymą. Obuolių odelė turi likti nepažeista, nes ji veikia kaip natūralus apsauginis sluoksnis.

Kaip prailginti žieminių obuolių išlaikymo trukmę?

Kad žieminiai obuoliai laikytųsi ilgai, jūs turite tinkamai juos ne tik nusiskinti, bet ir pasirūpinti laikymo sąlygomis:
– Laikykite obuolius vėsioje ir gerai vėdinamoje vietoje (0–4 °C temperatūroje).
– Įdėkite vaisius į specialias kartonines dėžes ar medines lentynas, geriausia su tarpais tarp obuolių.
– Reguliariai tikrinkite derlių ir pašalinkite pažeistus ar pradėjusius pūti vaisius.

Išvada

Žieminių obuolių skynimo laikas – svarbus žingsnis, norint pasiekti geriausią kokybę ir ilgiausią laikymo laikotarpį. Pasirinkite tinkamą laiką, remdamiesi veislės ypatumais, fiziologiniais brandos požymiais ir vietiniu klimatu. Jei laikysitės šių rekomendacijų ir tinkamai pasirūpinsite obuoliais jau nuėmus derlių, galite džiaugtis sultingais ir gardžiais vaisiais per visą žiemos laikotarpį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Į viršų