Kuo skiriasi joninis rysys nuo kovalentinio?

Kuo skiriasi joninis ryšys nuo kovalentinio?

Chemijoje joninis ir kovalentinis ryšys yra du pagrindiniai chemijos ryšių tipai, kuriais atomai jungiasi tarpusavyje, kad sudarytų molekules arba kristalus. Nors abu yra esminiai cheminio jungimo procesai, jų mechanizmai ir savybės skiriasi. Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgsime joninio ir kovalentinio ryšių skirtumus, jų pobūdį, formavimo procesą ir fizines bei chemines savybes.

Joninis ryšys

Joninis ryšys atsiranda tarp atomų, kur vienas arba keli atomai praranda elektronus, kad taptų teigiamais jonais (katijonais), o kiti atomai gauna elektronus, kad taptų neigiamais jonais (anijonais). Šis ryšys paprastai vyksta tarp metalų ir nemetalų.

Pagrindinės savybės:

  • Elektros laidumas: Joniniai junginiai gerai veda elektros srovę, kai yra ištirpinti vandenyje arba kai juos kaitiname, nes jonuose esantys krūviai gali judėti.
  • Fizikinės savybės: Joniniai junginiai paprastai turi aukštą lydymosi ir virimo temperatūrą dėl stiprių elektrostatinės traukos jėgų tarp jonų.
  • Kristalinė struktūra: Joniniai junginiai sudaro tvirtas kristalų struktūras, kurios laikosi lygiagrečiai.

Kovalentinis ryšys

Kovalentinis ryšys atsiranda, kai du atomai dalijasi elektronų poromis. Šis ryšys dažniausiai vyksta tarp nemetalinių elementų. Kovalentinių ryšių atveju atomai siekia užpildyti savo elektrono išorinius sluoksnius, siekdami stabilumo.

Pagrindinės savybės:

  • Elektros laidumas: Kovalentiniai junginiai paprastai blogai suveda elektros srovę, nebent jie suyra į jonus.
  • Fizikinės savybės: Kovalentiniai junginiai gali turėti žemą arba aukštą lydymosi ir virimo temperatūrą, priklausomai nuo junginių struktūros ir struktūrinių jėgų.
  • Didelis skirtingumas: Kovalentiniai junginiai gali būti poliniai arba nepoliniai, tai priklauso nuo skirtumų tarp elektronegatyvumo atomų.

Joninių ir kovalentinių ryšių palyginimas

Bruožas Joninis ryšys Kovalentinis ryšys
Atomų tipas Metalai ir nemetalai Nemetalai
Elektronų judėjimas Elektronų perdavimas Elektronų dalijimasis
Fizikinės savybės Aukšta lydymosi temperatūra, kieta kristalinė struktūra Žema arba aukšta lydymosi temperatūra, gali būti kieti, skysti ar dujiniai
Elektros laidumas Geras laidumas tirpaluose Priklauso nuo struktūros, dažniausiai prastas
Pavyzdžiai NaCl (druska), MgO H2O (vanduo), CO2 (anglies dioksidas)

Išvados

Joniniai ir kovalentiniai ryšiai atlieka svarbų vaidmenį chemijoje, o jų supratimas yra esminis norint išmokti apie medžiagų savybes ir jų elgseną. Skaidrumas, temperatūra, elektrinis laidumas ir struktūra yra keletas pagrindinių faktorių, kurie leidžia atskirti šiuos du ryšius. Nors tai dvi skirtingos sąvokos, jų gebėjimas jungti atomus lemia visų medžiagų, kuriomis naudojamės kasdien, sudėtį ir savybes.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Į viršų